El Bileği Artroskopisi: Artroskopik tanı ve tedavinin popülerleşmesi ile en sık uygulanan eklemlerden biri de el bileği olmuştur. El bileği kırıklarının en sık rastlanan kırıklardan olması ve çoğunlukla alçı tedavisi ile tedavi edilmesi, özellikle eklem yüzeyini ilgilendiren kırıklarda tedavi sonrasında memnuniyetsizlik yaratabilmektedir.

Kırık dışında da el bileğinin zorlanmasına bağlı gelişen bağ yırtıkları, eklem gevşemesine (instabilite) ve bu nedenle fonksiyon bozukluğu ve de ağrıya neden olabilir.

İster kırığa ister zorlanmaya bağlı olsun, kendiliğinden iyileşmeyen, ağrı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyon kaybı yaratan durumlarda hem tanı hem de tedavi için el bileği artroskopisi “altın standart” haline gelmiştir.

 

El Bileği Artroskopisi

Manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri (MRG) gelişse dahi, el bileği sorunlarının tanısı; MRG tetkiki sırasında hasta pozisyonunu belli bir süre konforsuz durumda koruma zorluğu, anatomik yapıların ayırt edilme zorluğu nedeniyle atlanmaktadır. Bu durum el bileği sorununun kronikleşmesine neden olur. El bileği ağrısının kronikleşmesi; iş değişikliği, iş gücü kaybı gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

El bileği artroskopisi tedaviye cevap vermeyen eklem ağrılarında tanısal olarak uygulanabilir. Eklem içi kıkırdak sorunlarının tespiti, bağ yırtıklarının ortaya konması, Triangular fibrokartilaj (TFCC), distal radioulnar eklem (DRUJ) sorunlarının tanı ve tedavisi mümkündür.

İşlem 2-4 mm genişliğinde 2-3 delik kullanılarak kamera eşliğinde yapılır. Ameliyathane koşulları gereklidir, genel anestezi ya da bölgesel anestezi teknikleri kullanılabilir. İşlem süresi 30-90 dakika arasındadır, tanısal ya da tamir amaçlı tedavi türüne göre değişebilir.

Genelikle alçı tespiti gerekmez, ancak bağ onarımı durumunda 3-6 haftalık el bileği desteği önerilebilir. Bunun dışında el bileği kullanımı ameliyattan sonra derhal başlar ve erken işbaşı yapılabilir.

El bileği artroskopisi ile günümüzde kıkırdak yüzeyi düzeltilebilmekte, serbest fragmanlar çıkartılarak takılmalar giderilebilmektedir. Günümüz artroskopik onarım materyallerininin pek çoğu el bileğinde kulllanılabilir. Bağ yapıları onarılabilir, yırtık yapılar çıkarılabilir. Ameliyat işlemi kayıt edildiğinden kişi eklem sorunlarının ilerlemesini yıllar sonra dahi hekimleri ile paylaşabilir ve tedaviyi yönlendirebilir.

Artroskopinin el bileğinde bir başka kullanım alanı da “yardımlı kırık redüksiyonu”dur. Eklemi ilgilendiren kırığın milimetrik olarak, kıkırdak yüzeyinde basamak olmayacak şekilde düzeltilmesi gereklidir. Eklem yüzeyinde oluşan basamakların zaman içinde aşınmaya ve artroza yol açması kaçınılmazdır.

Bu açıdan artroskopik yardımlı görüntüleme ile eklem açılmadan kapalı telleme tespiti yapılarak kırık onarılabilir, eklem yüzeyi pürüzsüz şekilde düzeltilebilir, eklem içi yıkanıp kemik parçaları dışarı alınabilir. Bu nedenle eklemi ilgilendiren kırıklarda mutlaka artroskopi uygulanmalıdır.

Kırıksız ve ağrısız günler dilerim.

Daha fazla bilgi için doktorumuzla iletişime geçebilirsiniz.
Konuyla ilgili videolarımızı takip etmek için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.