“Hastalarımızın yüzlerine gülümsemeyle yansıyan memnuniyet, başarımızın madalyonudur. Önce Zarar Verme ! – Hipokrat

Başlıca İskelet Sorunları; Omurga Sorunları, Eklem Sorunları, Kırıklar, Çıkıklar Ve Travma Cerrahi, Çocuklarda Ortopedik Sorunlar, Hamilelerde Ortopedik Sorunlar, Yaşlanma Ve Ortopedik Sorunlar, Sporcu Sağlığı Ve Ortopedik Cerrahi başlıklarında toplanabilir.

İskelet Sistemi

Einstein “insanı ayakta tutan iskelet sistemi değil inanç ve prensipleridir” vurgusunu yadsımadan, iskeleti (İskelet Sistemi); kemik-Kas-Eklem yapılarından oluşan ayakta durmamızı sağlayan sistem olarak tanımlayabiliriz. İskelet; yunanca skeleton=kurumuş, mumyalaşmış vücut kelimesinden türetilmiştir. » Detaylar

OMURGA SORUNLARI

Omurga vücudumuzun ana iskeleti olarak ağırlığımızı taşıyan bir kolon görevi görür. Bu yüzden günlük hayatta hareketle beraber çeşitli yaralanmalara açıktır. Gelişim sırasında hassas yapısı ve omurları dizilimi kolaylıkla etkilenebilir ve diziliş bozuklukları (Skolyoz, Kifoz=kamburluk, Lordoz, pelvik tilt gibi) ağrıya neden olup hareket özgürlüğümüzü kısıtlayabilir. Omurga eklemlerden oluştuğu için özellikle bir çok romatizmal eklem rahatsızlıklarının da parçası olmuştur. Gizli kalmış geç bulgu veren rahatsızlıklar basit bir omurga ağrısı ile teşhis edilebilir.

DETAYLI BİLGİ

EKLEM SORUNLARI

Eklem kıkırdak yüzeyleri pürüzsüz ve kaygan olması gerekir. Yüzeyde gelişen sorunlar ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı ve ısı artışı şeklinde başlar ve zaman içinde ağrı, ısı artşı ve şişlik olmaksızn fonksiyon kaybı kalıcı hale gelip farkedilmeden eklem aşınmaya başlar, hareketler kısıtlanır. Eklem kıkırdağı tam aşındığı zaman ağrı kalıcı ve sürekli olur. Kıkırdakta ağrı duyusu olmadığından ekleminiz ağrımasa da hareket kısıtlılığı ve fonksiyon kaybı hekime başvurmak için yeterlidir. Her eklemin yapısına göre farklı sorunlar olabilir.

DETAYLI BİLGİ

KIRIKLAR, ÇIKIKLAR ve TRAVMA CERRAHİ

Ortopedi ve travmatoloji branşının ana konularından olan travma cerrahisi kemiklerin kırıklarının düzeltilmesi ve tespiti ile ilgilenir. Cerrahin temel amacı eklemlere erken hareket verebilmek ve derhal ağırlık verebilmeyi sağlamaktır. Çıkıkları cerrahisi eklemi ilgilendiren kırıklarda ya da gecikmiş durumlarda nadiren yapılır. Tekrarlayan çıkık ve de çıkığa bağlı kıkırdak sorunları artroskopinin en çok uygulandığı alanlardır.

DETAYLI BİLGİ

ÇOCUKLARDA ORTOPEDİK SORUNLAR

Anne karnında iskelet gelişiminin her hangi bir aşamasında aksaması ile meydana çıkan gelişim bozukluklardır.
Beraberinde organ sistemlerinde yetmezlik olmayan durumlarda erken müdahale edilerek sakatlık bırakmadan iyileştirilme sağlanabilir.

OMURGA SORUNLARI (Skolyoz, Kifoz)
EKLEM SORUNLARI (Gelişimsel Kalça Çıkığı, Yüksek Skapula)
CÜCELİKLER / KOL VE BACAK YOKLUKLARI AYAK SORUNLARI (Ekinovarus, Ekinus, Adduktus)

DETAYLI BİLGİ

HAMİLELERDE ORTOPEDİK SORUNLAR

Hamilelik fizyolojik bir süreçtir. Bu süreçte kadın vücdunun hormonal salgılarına pararlel iskelet sistemi uyum sürecine girmektedir. Bu sürecin aksaması ya da var olan ortopedik sorunların belirgin hale gelmesi mümkündür. Hamilelik sırasında uygun zamanlama ve geçerli tedavilerle kalıcı sakatlıklar önlenebilir.

DETAYLI BİLGİ

YAŞLANMA VE ORTOPEDİK SORUNLAR

Yaşlanmak fizyolojik bir süreçtir. İnsan vücudnda kas iskeler sistemi yaşlanma ile kemiklerde yoğunluk kaybı (osteoporoz) eklemlerde kıkırdaklarda yumuşama ve aşınma (kondromalazi ve artroz) ortaya çıkabilir. Ortopedik tedaviler zamanında yapılarak bu sürçte ortaya çıkabilecek kırıklar (kalça-omurga, el bileği) ya da eklem aşınmalaraı, omurga deformiteleri (denovo skolyoz, kifoz-kamburluk) önlenebilir.

DETAYLI BİLGİ

SPORCU SAĞLIĞI VE ORTOPEDİK CERRAHİ

Günlük yaşamın ayrılmaz parçası olarak spor bugün her yaşta yaralanmalara sebep olmaktadır. Ortopedik cerrahi özellikle profesyonel sporcuların yaralanmalarında erkenden sahalara dönmesi için gösterdiği gayreti toplumun her kesimine yansıtmayı başarmıştır. Günümüzde artroskopik ve minimal invaziv teknikler özellikle bu alandaki gereksinimlerde doğmuştur.

DETAYLI BİLGİ

ORTOPEDİK ONKOLOJİ

Tümörler iyi bir fizik muayene sonrasında kan testleri (tam kan, biyokimya,) idrar analizleri, radyolojik yöntemlerle belirlenir. Direk grafi ortopedik tümörlerde kemik yapıyı ortaya koyması açısından çok değerlidir. Ultrason, doppler gibi yöntemler yumuşak doku ve damar kaynaklı durumlarda kullanılır.

DETAYLI BİLGİ

RANDEVU OLUŞTUR
Whatsapp Üzerinden İletişim