Eklem Sorunları

İskelet Sorunlarının sıklıkla görülen türlerinden Eklem Sorunları yaşayan hastalarımızın, en sık şikayet ettiği rahatsızlıkların başında; Omuz Sorunları, Dirsek Sorunları, El Bileği Sorunları, El Sağlığı, Kalça Eklemi Sorunları, Diz sorunları, Ayak Bileği Sorunları rahatsızlıkları gelmektedir.

Omuz Sorunları

Omuz Sorunları

Omuz eklemi, eklemi oluşturan omuz başı ve karşılayan yuvaya sahip olmadığı için hareket genişliği neredeyse 360 dereceye varan rotasyon hareketini sağlayacak niteliktedir. Yuvarlak omuz başı düz bir eklem yuvası onu çevreleyen vantuz şeklinde glenoid denilen yapı, kapsül ve kaslarla desteklenir.

Bu yüzden omuzun yerinden çıkması, kasların yırtılması sık rastlanan sorunlardır. Günümüzde tekrarlayan omuz çıkıklarını artroskopi ile onarabiliyoruz. Rotator kas kılıfı yırtıkları artroskopik olarak onarılmaktadır. İleri yaşlarda ihmal edilmiş kas ve bağ sorunları sonucu ortaya çıkan omuz sıkışma sendromu (impingemen) artık 4 mmlik bir delikten artroskopik olarak giderilebiliyor. Omuz eklemi özellikle kollarını baş üstünde çalışan profesyoneller, fırlatma sporu yapan kişilerde sıklıkla yaralanır. SLAP (süperior labrum anterior posterior=labrum üst-ön-arka) yırtığı en çok fırlatma yapan sporcularda görülür.

Dirsek Sorunları

Dirsek Sorunları

Dirsek eklemi üç kemiğin eklemlendiği çok eksenli karmaşık bir eklemdir. Çıkıklarda ikinci sıklıkta yaralanır.

Dirsek artroskopisi ile donuk dirsek dahil tenisçi dirseği, kireçlenmeler, eklem faresi, bağ tamirleri başarıyla uygulanmaktadır.

El Bileği Sorunları

El Bileği Sorunları

El bileği ekleminde bilek kemikleri zincirine eklemlenen iki kol kemiğinden birinin kısa ve dar olması yüzeyin TFC dediğimiz kıkırdakla tamamlanmasına yol açmıştır.

Sıklıkla kırıklara maruz kalan bu bölgede yumuşak doku ve kıkırdak önceleri ihmal edilmekteyken el bileği artroskopisi ile aşınmalar, TFC yırtığına bağlı kronik ağrılar ve tekrarlayan ganglion kistleri başarıyla tedavi edilebilmektedir.

El Sağlığı

El Sağlığı

El taklit edilemeyen fonksiyonları temel yaşamın ayrılmaz parçasıdır. Hareketli ve hareketsiz onlarca eklem yüzeyi ile tutma ve kavrama gibi temel hareketleri fark etmeden yaparız.

Eklem sorunlarının dışında tendon sorunları kopmalar, tendinit ve takılmalar (tetik parmak), eli kaplayan fasiyal dokunun sertleşmeleri (dupuytren) hekime gelmekte en çok geciktirilen sorunların başında gelmektedir.

Kalça Eklemi Sorunları

Kalça Eklemi Sorunları

Kalça vücudun en büyük eklemi, baş ve yuva ilişkisi kemiklerle sağlanmış omuz eklemi aksine kemik kaplama yüzeyi oldukça yüksek bir eklemdir. Kaplama yüzeyinin yüksek olması baş-yuva uyumsuzlukları sonucu sıkışma/kıskaç (pincer) sendromuna buna bağlı aşınmaya sebep olur. Kalça eklemi artrozu (koksartroz) en önemli mekanik sebebi budur.

Büyük başın yuva kenarlarını aşındırması takoz (cam) lezyonu ikinci sık rastlanan sebeptir. Bu iki durum birlikte olabilir. Kalça artroskopisinin yaygınlaşmaya başlamasıyla eklem kireçlenmesi büyük ölçüde önlenecektir. Artroskopik olarak kalça eklem uyumsuzlukları giderilmekte ve bağ, labrum tamirleri başarıyla yapılabilmektedir.

Diz sorunları

Diz sorunları

Diz eklemi eklem artroskopisinin ilk uygulandığı eklem olması, en sık sakatlık sebebi menisküs yırtıklarının tedavisinin başarısızı ile en çok artroskopi uygulanan eklemdir.

Menisküs onarımı, çapraz bağ onarımları, kıkırdak onarımları (mozaikplasti), plika eksizyonları oldukça yaygın uygulanmaktadır.

Ayak Bileği Sorunları

Ayak Bileği Sorunları

Ayak bileği burkulması yaşamayanımız yok gibidir. Dar bir eklem olması nedeniyle oluşan kıkırdak sorunlarının teşhis ve tedavisi zor olsa da artroskopi ideal çözümdür.

Ayak bileği sıkışma sendromları, haglund hastalığı artroskopik olarak kıkırdak onarımları en sık başarı ile uyguladığımız tedavilerden sayılır.

Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Yeryüzü ile vücud ağırlığını temas ettiren kubbe mimarisi ile hareketimizi sağlayan ayaklarımızın mekanik sorunları arka ayak-topuk, orta ayağa nazaran ön ayakta görülen halluks valgus (bunion) en sık şikayet sebebi olarak bilinir. Tedavisinde tüm ayağın dizilmininin dikkate alınması gereken bu rahatsızlığın doğru tedavi ile sakatlık bırakmadan iyileştirilmesi mümkündür. tedavi edilmediğinde başparmak eklem kaybına kadar gider.

Topuk ağrıları, sinir tuzaklarına bağlı ayak ağrılarını morton nörinomu takip eder. Ayak sağlığında doğru ayakkabı kullanımı ve taban desteği pek çok sorunu ortadan kaldırabilse de bu durumları tedavisinde cerrahi müdahaleler yapmak zorunda kalıyoruz.

ONLİNE RANDEVU
× Bize Ulaşın !