Omurga Sorunları

İskelet Sorunlarının en önemlisi Omurga Sorunları dır. Omurga Sorunları nedeniyle hastalarımızın en çok şikayet ettiği rahatsızlıkların başında; Boyun Ağrıları, Sırt Ağrıları, Bel Ağrıları, Kuyruk Sokumu, Siyatik – Priformis Sendromu rahatsızlıkları gelmektedir.

Boyun Ağrıları

Boyun Ağrıları

Kafamızı taşıyan ve gövdeye bağlayan boyun omurlarımız lordotik (İç bükey) bir dizilim ile daha az kuvvetle ani baş hareketlerimizi seri bir şekilde yapmamızı sağlar. Motorlu taşıtlar ve ivmeli hareketler sırasında boyun omurlarınızı germe ve çekilme kuvvetlerine sıklıkla maruz kalması yaralanma riskini arttırır. Boyun fıtığı tekrarlayan küçük travmalar, bilgisayar kullanımı, araç içi kırbaç yaralanmaları ile günümüz sık rastlanan omurga sorunlarındandır.

Trafik kazalarında boyun omur kırıkları sakat kalmaların en önemli sebeplerindendir. Boynumuzda kollarımıza giden sinirler çıkar ve çoğu zaman omuz-dirsek ağrısı ya da uyuşması şeklinde bulgu verebilirler. Bacaklarımıza giden sinirlerin de buradan dağılması nedeniyle şiddetli kanal darlığı yapan durumlarda bacaklarımız hatta iç organlarımız dahi etkilenebilir.

Sırt Ağırları

Sırt Ağrıları

Sırt omurgası kifotik (dış bükey) yapıdadır ancak kifoz oranı omur başına 4-5 dereceyi geçmez. İleri kifoz, omurga eğrilikleri duruş bozukluklarını en çok belli eden omurga segmentidir.

Göğüs kafesi ile birleşik olması ve boyun ve bel gibi uzuvlara uzanan sinirler yerine iç organların duyu sinirlerine sahip olması nedeniyle ağrıları iç organlar (Kalp-mide) vurabilir. Kardiyoloji ve Gastroenterolojide hiç bir şeyin yok denilen hastaların sırt omurgası iyi incelenmelidir.

Bel Ağrıları

Bel Ağrıları

Bel omurganın gövde ve bacaklar arasında yük aktarımını yaptığını düşünürsek hemen herkesin yaşamında en az bir kez bel ağrısıyla karşılaşmasının sebebidir. Bel fıtığı tipik olarak kalça ve bacaklara vuran ağrı ve uyuşmalardan sorumludur.

İdrar tutamama, düşük ayak gibi bulgular eklenmişse derhal hekime başvurulması gerekir. İleri yaşlarda bel ağrısında osteoporoza bağlı çökme kırıklarının araştırılması şarttır. Çocukluk çağı bel ağrıları büyüme kıkırdağı sorunları sorgulanmalıdır.

Kuyruk Sokumu Ağrıları

Kuyruk Sokumu

Kuyruk sokumu ağrısı genelde travmaya bağlanan ancak travma olmaksızın ortaya çıktığında yapısal bozuklukları sorunlu tutarak lüzumsuz müdahalelere yol açması açısından dikkat edilmesi gerekir.

Mutlaka bel fıtığı sorgulanmalıdır. Özellikle kök basıları atlanarak ağrı sebebi gözden kaçabilir.

Siyatik – Priformis Sendromu

Siyatik – Priformis Sendromu

Siyatik sinir bel bölgesinde kök sinirlerin birleşmesinden oluşan vücudumuzun en kalın siniridir. Bacağımıza doğru dağılırken ana gövdesinin geçtiği doğal aralıklardan en dar aralığı priformis kasının sınırlar. Kas yaralanması, travma gibi etkilerle ya da aralığı daraltan kitlelerle siyatik sıkışması – tuzaklanmasına priformis sendromu diyoruz.

Teşhisi zordur muayene ile anlaşılır. EMG kök basısı ayrımı çok hassas ölçümlerle mümkün olabilir. MRI da kontrastlı görüntüleme ile tanı konabilir.


RANDEVU OLUŞTUR
Whatsapp Üzerinden İletişim