top of page
  • Tolgay Şatana

Kuyruk Sokumu (Koksidinia)


Bu bölgede ağrısı olan hastaların en büyük problemi oturamamaktır. Çoğu oturur tarzda düşme hikayesi tanımlar ve çekilen rontgen filmlerindeki deformitelerin ağrı sebebi olduğuna inanır ya da inandırılır. Gerçekte koksik kemiğinin kırıkları diğer kırıklar gibi sekelsiz iyileşebilir ve nadiren açısal dizlim bozukluklarına cerrahi müdahale gerektirir.


Bu durumda hastanın daha çok bel bölgesinde fıtıkların araştırılması, sinir tuzaklarını ortaya konması oldukça faydalıdır. Klinik tecrübelerimizde kuyruk sokumu etrafında hissedilen ağrının nedeni olarak büyük oranda bel fıtığı ya da kanal darlığı kaynaklı olduğunu tespit ettik ve tedavilerimiz o yönde sürdürerek başarılı sonuçlar aldık.


Doğrudan koksiks kaynaklı sebepler elendikten sonra (tümör, enfeksiyon, kırıklar) mutlaka bu bölgeye yansıyacak ağrılar araştırılmalıdır. Kuruk sokumu ağrısı bel fıtığı kaynaklı değil ise kaynağı çok daha ciddi olabilir. (Conus medullaris tümörleri) Ağrı hekimleri işbirliği ile yapılan bloklarda kaynak tespit edilebilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page