top of page
Tolgay Şatana -Omurga Cerrahisi

Omurga Cerrahisi

Geleneksel omurga cerrahisi, açık omurga ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır. Ameliyat sırasında, cerrah sırtta büyük bir kesi (genellikle yaklaşık 15 cm uzunluğunda) oluşturur. Germe adı verilen bir işlemde omurilik kaslarını kemikten uzaklaştırmak için parçalara ayırır. Omurganın kemiklerini görünür kıldıktan sonra gerekli omurga işlemi başlar.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Op. Dr. Tolgay Şatana

My Approach

Omurga deformitesi, omurga enfeksiyonları, travma, omurga tümörleri ve darlık ve disk fıtığı gibi bazı dejeneratif omurga rahatsızlıkları cerrahi tedavi gerektirebilir. 

Omurga cerrahı, omurga boyunca bir kesi içeren açık (geleneksel) bir omurga cerrahisi prosedürünü tercih edebilir. Cerrah, omurganın ve omuriliğin kemiklerine erişmek için kas ve yumuşak dokuyu bir kenara çeker.

Minimal invaziv teknikler, daha küçük bir kesi ve cerrahın omurga üzerinde çalışmak için küçük cerrahi aletler yerleştirdiği bir tüpün yerleştirilmesini içerir. Minimal invaziv teknikler iyileşme süresini kısaltabilir ve komplikasyon riskini azaltabilir.

Robotik omurga cerrahisi prosedürleri, hasarlı veya deforme olmuş bir omurganın onarımı sırasında vidaların ve diğer donanımların son derece hassas bir şekilde yerleştirilmesinde omurga cerrahına yardımcı olmak için GPS benzeri izleme sistemlerini kullanabilir.

bottom of page