top of page
  • Tolgay Şatana

Eklem Artroskopisi "Eklem Sağlığı İçin Artroskopi"


Eklem sağlığı için eklem artroskopisi: Artroskopi eklem içinin kamera ile görüntülenmesi işlemidir. Eklem büyüklüğüne göre 1,2-7 mm çapında özel bir kamera kullanılarak cerrah eklemi görüntülerken hastalıkların teşhisini yapabilir ve aynı anda tedavisini planlayarak müdahale edebilir.


Günümüzde optik sistemlerin gelişmesi ile yüksek çözünürlüklü kameralar kullanılarak neredeyse çıplak gözle görmeye yakın görüntü elde edilebilmektedir. Böylesine net görüntülerle radyolojik görüntüleme yöntemleri ile tanısı konulamayan pek çok durum açığa çıkartılabilmektedir.


Artroskopinin diğer bir avantajı da açık cerrahi yöntemlerinin alternatifi olmadığı gibi çoğu durumda alternatifsiz tek seçenek olmasıdır. Söz gelimi kalça artroskopisi ile uyumsuz eklemin artroskopi ile düzeltilmesi ve hastanın ertesi gün işine dönmesi mümkündür. Aynı işlem açık cerrahi ile büyük riskler içerdiğinden neredeyse hiç uygulanmaz.


Büyük eklemlerde artroskopi altın standart olarak tedavide yerini almıştır. Omuz, dirsek, kalça ve ayak bileği; büyük eklem sınıfında hemen her zaman kamera sistemi ile müdahale edilmekte ve başarılı tedaviler yaygın olarak uygulanmaktadır.


Eklem Artroskopisi "Eklem Sağlığı İçin Artroskopi"


Küçük eklemlerde el bileği, ayak ve el parmak eklemleri, orta ayak eklemleri artroskopisi için ince ve özel kamera sistemleri gerektiğinden kısıtlı sayıda merkezde uygulanabilmektedir.


Omurga ve disk bölgesine artroskopik müdahale mümkündür. Önceleri "artroskopik diskektomi" şeklinde adlandırılan bu girişim "endoskopik diskektomi" olarak tanımlanmıştır. Omurlar arasında disk sorunları lokal anestezi altında dahi kamera ile görüntülenerek çözüm bulunabilmektedir.


Artroskopi'nin ulaşıp görüntüleyebildiği alanlar açık cerrahi ile ulaşılması çok zor alanlar olduğundan gelecekte pek çok cerrahi yöntemin artroskopik yapılacağını öngörmek zor değildir.


Eklem cerrahisinde yaralanmış ve bütünlüğünü kaybetmiş yapıların tamiri için kullandığımız materyaller mühendislik harikasıdır ve karmaşık işlemler tek hamle ile yapılabilmektedir.


Eklem cerrahisinde, kıkırdak onarımları, menisküs onarımları, bağ tamirleri, yabancı cisim çıkartılması ve hücresel tedavilerin tamamı ancak ve ancak artroskopik tedaviyle mümkün hale gelmiştir.


Eklem yüzeyinde takılma yapan her türlü oluşumun mutlaka tedavisi olması gerektiğini vurgulayarak sağlıklı ve ağrısız bir yaşam dilerim.

Hareket özgürlüğümüzdür!

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page