Sık Sorulan Sorular

Bu bölümde sık sık bize sorulan soruları derledik…

Kapalı ameliyat, cilt açılmadan, cildi delerek yapılan ameliyattır. 5 mm endoskop kullanarak, herhangi bir anatomik yapıya zarar vermeden, diske doğrudan ulaşılıp, fıtık çıkartılır. Hastaya büyük konfor sağlayan bu ameliyat lokal anestezi altında da gerçekleşebilir. Cilt kesilmeden yapıldığı için kanama bir çay kaşığından fazla olmaz.

– Donuk omuz mutlaka ağır bir yaralanma sonrasında ortaya çıkan hastalıktır. Ağrı ve hareket kısıtlığına sebep olmaktadır. Bu yüzden de günlük işlerinizi yaparken büyük sıkıntılar çekebilirsiniz.

– Artroskopi ile, mevcut yapışan dokuları ayırıp, arkasından da yaralanmış ve kötü iyileşmiş dokuları yeniden tamir edip, hastayı sürtünmesiz kaygan bir ekleme kavuşturmuş oluyoruz.

– Ameliyat sonrası hastaya fizik tedavi uygulanarak, omuza hareket kabiliyeti yeniden kazandırılıyor. Modern ortopedik cerrahide amaç, hastaya yük verdirmek ve eklem hareketi sağlamaktır. Fizik tedavi doktorları ile çok yakın temasta çalışarak rehabilitasyon yapıyoruz ve hızla hasta iyileşiyor.

– Kolunuzu yukarı kaldırırken ağrı oluyorsa, geceleri uykudan uyandıran omuz ağrınız varsa rotator kılıf tendonlarınızda yırtık olması muhtemeldir.

Omuz Rotator Kas Yırtığı kapalı cerrahi olan artroskopi ile giderilmektedir. Omuz sıkışması sonrası ortaya çıkmış yırtıklarda öncelikle akromioplasti dediğimiz kas yırtığına sebep olan sivri kemik uçlarının tesviye işlemi uygulanır. Takiben yırtık tazelenip kopma bölgesine kemiğe yeniden tutturularak dikiş tamamlanır.

 

 

İster kırığa ister zorlanmaya bağlı olsun, kendiliğinden iyileşmeyen ağrı, hareket kısıtlılığı ve fonksiyon kaybı yaratan durumlarda hem tanı hem de tedavi için el bileği artroskopisi “altın standart” haline gelmiştir.

El bileği artroskopisi ile günümüzde kıkırdak yüzeyi düzeltilebilmekte, serbest fragmanlar çıkartılarak takılmalar giderilebilmektedir. Günümüz artroskopik onarım materyallerinin pek çoğu el bileğinde kullanılabilmektedir. Bağ yapıları onarılabilir, yırtık yapılar çıkarılabilir.

Plika; dizin burkulması, aşırı merdiven çıkma, çömelme, koşmak, bisiklete binmek gibi ağır yüklenmeler sırasında yaralanabilir. Yaralanma sonrası diz şişer, bir süre ağrı olur.

Plika sendromu olan hastalar merdiven çıkarken ağrı duyarlar, uzun süre dizlerini bükerek oturamazlar, sinema ya da lokanta gibi yerlerde bacaklarını uzatmak isterler. Uzun süre araç kullandıklarında araçtan topallayarak inmeleri tipiktir, bağdaş kurmak ağrılıdır.

En iyi tanı muayene sırasında konabilir. Gecikme durumunda eklem kıkırdak yüzeylerinde aşınmalar sonucu derin kıkırdak kayıpları, kalıcı sakatlık bırakması kaçınılmazdır.

Plika sendromu tedavisi artroskopik yöntemlerle mümkündür. Mümkünse tamamı çıkarılacak şekilde diğer anatomik yapılara zarar vermeden, radyofrekans gibi kanamaya çok az neden olan cihazlar kullanılarak yapılabilmektedir.

Boyun ağrısı dışında omuz, sırt ve kollara yayılan ağrı, uyuşma, his kaybı, kollarda refleks azalması ve güç kaybı belirtileri olabilir.

Fıtık tedavisinde istirahat, ilaç tedavisi ve fizyoterapi ile hastanın şikayetleri çoğunlukla ortadan kalkar. Öncelikle istirahat ve ilaç tedavisi verilir. Tedavi ile azalmayan uyuşma, tekrarlayan boyun ağrıları, günlük hayatı etkileyen istirahat ihtiyacı, ağrı ve güç kayıpları, ani gelişen tam kuvvet kaybı ve felç durumlarında cerrahi tedavi planlanır.

Diz Protezi Ameliyatı, kısaca eklem yüzeyinin değiştirilmesidir.

Eklem yüzeyini tamamen kaybetmiş, ağrılı eklemleri (diz ağrısı) olan, hareketleri belli bir seviyeye kadar kısıtlanmış kişilere uygulanabiliyor. Yaş sınırı yoktur, bu şikayetlere sahip herkese uygulanabiliyor. Eğer hareket tam kısıtlanmışsa menteşeli özel protez uygulamak gerekmektedir.

Priformis kası kalçanın dış rotatorları arasında en güçsüz olanıdır. Ancak özellikle kalça fleksiyonu sırasında aktif hale geçtiği için diğer kaslardan daha büyük yüklenmelerle karşılaşıp kolaylıkla yaralanabilir. Priformis yaralanması akut evrede tipik siyatik sinir arazı (düşük ayak ve parmak ucunda yükselmede güç kaybı) yaratabilir. Bu durum geçicidir.

Priformis ödemi azalıp bası ortadan kalktığında 2-3 haftalık bir istirahatle ortadan kalkabilir. Kronik durumlarda ise priformis sertleşmiş ve kalınlaşmıştır. Hemen altından geçen siyatik sinire bası yaparak bu kez istirahatte azalmayan ağrılara neden olur.

Teşhis zordur, MRI ile bası ortaya konulamayabilir. EMG de kök basısı ile karışabilir hatta varsa bel fıtığı ameliyatı geçirilebilir. Çoğu hasta geçirilmiş bel fıtığı ameliyatına rağmen azalmayan siyatik ağrısından bahseder. Bu durumda priformis gevşetilmeli ve kanalda tuzaklanan siyatik rahatlatılmalıdır. Hastanın şikayetleri azalır ve sinir kendisini onarmaya başlar.

Cerrahi tedavi çoğunlukla açık yapılan ağır bir cerrahi olmasına rağmen biz 1cm’lik bir delikten endoskopi ile işlemi gerçekleştiriyoruz.

Perkutan endoskopik priformis gevşetme lokal anestezi ameliyathane koşullarında uygulanmaktadır.

Tetik Parmak, parmak tendonlarının avuç hizasından sonra bir makara sistemine girmesi sonrasında, ortaya çıkan kanal darlığı sıkışması ile parmağın tetik gibi atmasından dolayı bu ismi almıştır. Genel olarak sorun kirişteki kalınlaşmadır. Ortaya çıkmasının nedeni ise genel olarak, zorlanma sırasında kirişte yaralanma meydana gelir ve bu yaralanma iyileşirken kirişin kalınlaşmasına sebep olur. Baş parmak ve diğer parmaklarda tetik parmak yaralanması görülebilmektedir.

İlaç tedavisine ve fizik tedaviye cevap vermeyen hastalara, cerrahi yapılabilmektedir.

1 cm’i geçmeyen bir kesi yaparak pulley gevşetilmektedir, lokal anestezi altında yapılan bir ameliyattır.