top of page
Bacak sakatlanması

Fizyoterapi

Fizik Tedavi Yöntemleri - Fizyoterapi; Tüm insan hareketleri ve iskelet kaslarının yapısı ile ilgilenir. Sırt, bel ve boyun ağrıları olanlar, omurga problemi olanlar için tedavi yöntemlerinden biridir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı
Op. Dr. Tolgay Şatana

Physiotherapy
Fizik tedavi yöntemlerimizi 4 ana başlık altında topluyoruz.

 

1. Hareket Aralığı egzersizleri (ROM egzersizleri)

Ortopedik tedaviler veya eklem cerrahisi sonrası hareket açıklığının yeniden kazandırılması çok önemlidir. Daha önce pasif olarak desteklenen hareketler, zamanla aktif ve dirençli egzersizlere dönüşür. Bu tedavinin fizyoterapist eşliğinde düzenli ve kalıcı olması çok önemlidir. Aksi takdirde kalıcı sakatlıklar ve hareket kısıtlılığı gelişebilir.

2. Kas Gücü ve Dengesi:

Eklem hareket açıklığı tam olsa bile hareketi oluşturan kas gücünün belli bir seviyede olması çok önemlidir. Ortopedik tedavi sonrası kas atrofisi ve zayıflığı günlük yaşama dönüşü olumsuz etkiler. Bu tür egzersizleri bir fizyoterapist eşliğinde belirli programları takip ederek kademeli olarak uyguluyoruz.

3. Yürüyüş Egzersizleri

Yürüme bozuklukları çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Ortopedik diz rahatsızlıkları veya tedavilerinden sonra normal yürüyüş gerektiğinde uygulanır. Yürüyüş analizi, yürüme bozukluklarının nedenini bulmamızı ve tedavi etmemizi kolaylaştıran özel bir testtir.

4. Spora Dönüş ve Sporcu Destek Egzersizleri

Ortopedik tedavi sonrası eklem genişliği sağlansa da sporcuların kas gücünü günlük yaşam düzeyine getirmesi yeterli değildir. Fizik tedavi-spor hekimi ve fizyoterapist eşliğinde spora dönüş için özel eğitim programları uygulanmaktadır.

bottom of page