top of page
Tolgay Şatana

Yenilikçi Cerrahi Tedavileri

Modern cerrahi yöntemler giderek invaziv klasik yöntemlerin yerini almaktadır. Cerrahi kesiler sadece küçülmekle kalmaz, tedavinin hastalıktan daha fazla zarar vermemesi esastır. Mümkün olduğunca doğal koridorlar ve boşluklar kullanan kameralar, navigasyon cihazları, hatta robot destekli ameliyatlar kullanıyoruz.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Op. Dr. Tolgay Şatana

shutterstock_597297872.webp

ARTROSKOPİ

Artroskopi eklemin optik cihaz skop ile görüntülenmesidir. Eklem içi yapılar görüntülenirken, muayene edilir ve radyolojik olarak farkedilemeyen kıkırdak sorunları, eklem içi yapıların yırtıkları ortaya konabilir. Söz gelimi meniskus periferik ayrılması mri sırasında atlanabilirken artroskopide tani konabilir.

Daha fazla bilgi

shutterstock_449511742.webp

ARTROPLASTİ

Eklem değiştirme olarak da adlandırılan artroplasti, hasarlı bir eklemi yapay bir eklemle (metal, seramik veya plastikten yapılmış) değiştirmek için yapılan ameliyattır. Sağlayıcılar genellikle tüm eklemi değiştirir (toplam eklem değişimi). Daha az sıklıkla, eklemin yalnızca hasarlı kısmını değiştirirler. Kalçalar, dizler ve omuzlar, değiştirdikleri en yaygın eklemlerdir.

​​

Daha fazla bilgi

Tolgay Şatana - minimal invaziv omurga cerrahisi

MİNİMAL İNVAZİV OMURGA CERRAHİSİ

Genel olarak, minimal invaziv omurga (MIS) cerrahisinin amacı, vertebral kemikleri ve spinal eklemleri stabilize etmek ve/veya spinal sinirlere uygulanan basıncı azaltmaktır.Açık omurga cerrahisinin aksine, minimal invaziv cerrahi yaklaşımlar daha hızlı, daha güvenli olabilir ve daha az iyileşme süresi gerektirebilir.

Daha fazla bilgi

Tolgay Şatana - Girişimsel Cerrahi

GİRİŞİMSEL CERRAHİ

Girişimsel ortopedi, yaygın ortopedik koşulları iyileştirmek için X-ışını veya ultrason rehberliğinde enjekte edilen trombositlerin ve kök hücrelerin sınırsız potansiyelini kullanan yeni bir tıbbi uzmanlık alanıdır. Anatomi, biyomekanik ve belirli bir yapıya kılavuzluk altında bir iğneyi başarılı bir şekilde yerleştirme yaklaşımlarının tam olarak anlaşıldığını kabul eder.

Daha fazla bilgi

Tolgay Şatana - Robotik Cerrahi

ROBOTİK CERRAHİ

Robotik kol destekli ortopedik cerrahi, çoğunlukla total diz protezleri ve total kalça protezleri için kullanılmaktadır.

Ortopedik cerrahi için kullanılan birkaç farklı robotik kol çeşidi vardır. Robotik kol, cerrahın stabilite ve hareketliliği artırabilen istenen oryantasyonu elde etmesine yardımcı olmak için dokunsal, görsel ve işitsel geri bildirim sağlar.

Daha fazla bilgi

bottom of page