top of page
  • Tolgay Şatana

Fizik Tedavi Yöntemleri


Fizik tedavi; insana ait tüm hareketleri ve iskelet kas sisteminin yapısıyla ilgilenir. Sırt, bel ve boyun ağrıları çekenler olmak üzere omurga sorunları yaşayanlar için tedavi yöntemlerinin başında gelmektedir.


Bünyemizdeki fizik tedavi yöntemlerini 4 ana başlık altında topluyoruz.


1. Hareket genişliği egzersizleri (Range of Motion=ROM egzersizleri)


Ortopedik tedaviler sonrası tespitlerde ya da eklem cerrahisi sonrası hareketlerin eski genişliğine getirilmesi çok önemlidir. Önceleri pasif yardımlı olan hareketler zamanla aktif ve dirençli egzersizlere kadar geliştirilir. Bu tedavinin fizyoterapist eşliğinde düzenli ve dirayetli olması çok önemlidir. Aksi halde kalıcı sakatlıklar ve hareket kısıtlılıkları gelişebilir.


2. Kas Güçlendirme ve Denge:


Eklem hareket genişliği tam dahi olsa hareketleri oluşturan kas gücünün belli seviyede olması çok önemlidir. Kas atrofisi ve güçsüzlüğü ortopedik tedavi sonrası günlük yaşama dönmeyi olumsuz etkiler. Bu tür egzersizleri aşamalı olarak fizyoterapist eşliğinde belli programları takip ederek uyguluyoruz.


3. Yürüme Egzersizleri


Yürüme bozuklukları çeşitli sebeplerle meydana çıkabilir. Ortopedik dizilim bozuklukları ya da tedavilerden sonra normal yürüme şeklinin kazanılması gerektiğinde uygulanır.


Yürüme analizi yürüyüş bozukluklarının nedenini bulmamıza ve sebebe yönelik tedavileri yapmamıza kolaylık sağlayan özel bir testtir.


4. Spora Dönüş ve Sporcu Destek Egzersizleri


Ortopedik tedavi sonrasında ekle genişliği sağlanmış olsa da kas gücü günlük hayat seviyesine getirilmesi sporcular için yeterli değildir. Spora dönüş için özel idman programları fizik tedavi-spor hekimi ve fizyoterapist eşliğinde yürütülür.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page