top of page
Tolgay Şatana - Geleneksel Cerrahi Tedaviler

Geleneksel Cerrahi Tedaviler

Ortopedik cerrahi veya ortopedi kas-iskelet sisteminin tedavisine odaklanır. Bu, kemikleri, eklemleri, bağları, tendonları, kasları, sinirleri ve hatta cildi içerir. Yenilikçi tedavi yöntemleri duruma göre çok gelişmiş olsa da hastanın durumuna göre bazen geleneksel ameliyatlar tercih edilmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Tolgay Şatana

shutterstock_250600081.webp

KIRIK VE ÇIKIK CERRAHİSİ

Kemikler vücudunuzdaki en sert dokulardır, ancak çok fazla baskı veya kuvvet altında tutulurlarsa kırılabilir veya parçalanabilirler. Kırıkların en yaygın nedenleri yaralanmalar, aşırı kullanımdan kaynaklanan uzun süreli stres ve osteoporoz veya tümörler gibi kemiği zayıflatan hastalıklardır.​

Daha fazla bilgi

Eklem ağrısı

EKLEM CERRAHİSİ

Eklem hareketini kayan kıkırdak yüzeyler ile yapar. Bu yüzeylerde yaralanma, yüzeyi bozan etmenler karşı tarafı da hareket boyunca bozar. Zamanla her iki yüzey birbirini aşındırmaya başlar. Küçük bir noktadaki yaralanma çapı genişliğinde bir oluk ortaya çıkar, eklem kıkırdağı hızla yok olur. Eklemleriniz geri dönüşü olmayan noktayı geçtiyse, eklem ameliyat bir seçenek olabilir. 

Daha fazla bilgi

Tolgay Şatana - Onkolojik Cerrahi

ONKOLOJİK CERRAHİ

Ortopedik Onkoloji Anabilim Dalı, kemik metastazları, sarkomlar, kemik veya yumuşak dokunun iyi huylu ve kanserli tümörleri ve patolojik kırıklar dahil olmak üzere, kemik ve yumuşak dokunun tümörleri ve tümör benzeri durumları teşhisi konan çocuklara ve yetişkinlere uzman bakım sunar.​

Daha fazla bilgi

Tolgay Şatana - Omurga Sorunları

OMURGA CERRAHİSİ

Geleneksel omurga cerrahisi, açık omurga ameliyatı olarak da adlandırılmakdadır. Ameliyat sırasında, cerrah sırtta büyük bir kesi (genellikle yaklaşık 15 cm uzunluğunda) oluşturur. Germe adı verilen bir işlemde omurilik kaslarını kemikten uzaklaştırmak için parçalara ayırır. Omurganın kemiklerini görünür kıldıktan sonra gerekli omurga işlemi başlar.

Daha fazla bilgi

shutterstock_548905525.webp

EL CERRAHİSİ

El cerrahları, uygulamalarının önemli bir bölümünü el ve üst ekstremite tedavisine adayan ortopedik, plastik veya genel cerrahlardır. Birçok el cerrahı parmakların, ellerin, bileklerin, ön kolların ve dirseklerin koşullarını tedavi eder. 

Daha fazla bilgi

shutterstock_760240441.webp

AYAK VE BİLEK CERRAHİSİ

Tendon yırtıklarından ve şiddetli artrite kadar çeşitli ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarını gidermek için cerrahi yöntemlere başvurulur. Tipik olarak, ayak ve ayak bileği cerrahisi, ancak cerrahi olmayan tedaviler istenen sonuç olmadan denendikten sonra düşünülür. Bununla birlikte, bazı durumlar, özellikle ayak bileği kırıkları gibi akut yaralanmalar, acil ameliyat gerektirebilir.

Daha fazla bilgi

bottom of page