top of page
Tolgay Şatana - Mezoterapi

Mezoterapi

Mezoterapi (intradermal terapi), birçok tıbbi durumda etkinliği bilinen bir hekim tarafından uygulanan tıbbi bir işlemdir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Op. Dr. Tolgay Şatana

My Approach

Genel olarak Mezoterapi (intradermal terapi), birçok tıbbi durumda etkinliği bilinen bir hekim tarafından uygulanan tıbbi bir işlemdir. İlk uygulamalar 1950'li yıllarda Fransa'da başlamıştır. Mezoterapi tekniği tüm dünyada dermatoloji, fizik tedavi ve ortopedide yaygın olarak kullanılmaktadır. Teknik, Fransız Sosyal Güvenlik sistemi kapsamında ödenir.

Mezoterapi uygulaması, hedeflenen minimal ilaç uygulamasını içerir. Tıbbi sorunun hedefine; amino asitler, mineraller, vitaminler, vazodilatörler, antienflamatuar, analjezik ve anestezik maddeler mikroenjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Böylece sistemik ilaç uygulaması ile oluşabilecek ilaç toksisitesinin önüne geçilir ve aynı zamanda ilacın hedefe doğrudan verilmesi tedavinin etkinliğini arttırır.

Kombine tedaviler ile çok daha etkili sonuçlar alınmaktadır. Bu uygulama tedaviye alınan bölgeye, sorunun boyutuna ve tedaviye kişisel cevaba göre 2-3 ay ile bir yıl arasında değişmektedir. Mezoterapide uygulanan maddelerin tamamı günümüzde sağlık sektöründe kullanılan ticari ürünlerdir. Mezoterapi birçok hastalığın tedavisinde kullanılsa da özellikle şu alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır:

Eklem ağrıları, osteoartrit ve osteoartrite bağlı ağrılar, omurilik ağrıları, osteoporoza bağlı ağrılar, karpal tünel sendromu, tetik parmak, spor yaralanmaları, burkulmalar, tendinit, kırıklar ve ortopedik cerrahi etkileri sonrası, kas ağrıları, baş ağrısı, migren, nevraljiler , kaygı ve stres, selülit, cildin yaşlanması, saç dökülmesi.

Mezoterapi tekniği tüm ülkelerde bu konuda eğitim almış tıp doktorları tarafından manuel veya mezoterapi tabancaları kullanılarak uygulanmaktadır.

bottom of page