top of page
  • Tolgay Şatana

Yağ Hücresinden Kök Hücre Olur mu?


Stromal Vasküler Fraksiyon (SVF) nedir?


Halk arasında kök hücre kaynağı olarak bilinen liposuction sonrası elde edilen hücrelerin (lipoaspirat) gençleştirici (rejeneratif) özellikleri olduğu biliyor. Bu hücrelerin izolasyonu ile elde edilen bir hücresel ürün SVF sadece yağ hücresi içermez. Liposuction operasyonunu takiben ya da hastadan özel olarak alınan 100 cc yağ tabakasının derhal işlemden geçirilip hastaya doğrudan uygulanmasıdır. Yağ dokusu, otolog kullanımda doku reddine yol açmaz. Bu açıdan kolay ulaşılan hücresel yenileme ürünüdür.


Kandan elde edilen PRP den farkı henüz farklılaşmamış ana hücre benzeri ancak kemik iliğindeki hücrenin mezenkimal kök hücresinden farklılaşmış ve herhangi bir bağ dokusuna dönüşme yeteneği olan hücreler içermesidir. Bu açıdan kök hücre kadar olmasa da eklem içinde fiborsite doğrudan dönüşme kıkırdak benzeri doku oluşturmaya daha fazla eğilim gösteren hücreleri içerir. SVF hücrelerinin de hayalen kıkırdak hücrelere dönüşmesi söz konusu değildir.


Kıkırdak hücresi ancak ana kök hücreden laboratuvar koşullarında özel uyarıcı maddeler ile üretilebilir. Bu tür laboratuvarlar devlet izni olmadan çalışamaz ve henüz bu nitelikte deneysel olarak, yasal zeminde çalışan çok az merkez vardır. Bu açıdan SVF tıpkı PRP gibi kök hücre içeren bir tedavi şekli değildir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page