top of page
  • Tolgay Şatana

Kalça (Protezi) Artroplastisi Nedir?


Kalça Protezi Nedir ? / Kalça Artroplastisi Nedir?

Artroplasti / Eklem protezi, eklem yüzeyinin metal ya da benzeri materyaller kullanılarak yenilenmesi-değiştirilmesi anlamına gelir. Eklem yüzeyindeki kıkırdak tamamen aşındığında ve eklem hareketleri kısıtlanıp, ağrılı fonksiyon kaybı ortaya çıktığında yapılır. Eklemin yenilenmesi yapılırken var olan dizilim bozuklukları varsa kısalık, rotasyonlar giderilebilir.


Kalça eklem protezlerinde iki yöntem sıklıkla kullanılır.


1. Yüzey değiştirme (resurfacing)

2. Total eklem/ Parsiyel eklem protezleri


Yüzey değiştirme ameliyatlarında eklem yüzeyleri metal/seramik yapılarla kaplanır. Dizilim bozukluğu olmayan, eklem yuvasında yeterli kaplama alanı olan hastalarda uygulanır. Özellikle kas gücü yerinde dengeli olan  60 yaş altı hastalarda son yıllarda yaygınlaşmaktadır.


Total eklem ve parsiyel eklem protezleri ikinci dünya savaşından beri yaygın kullanılan bir yöntemdir. Total protezde her iki eklem yüzeyi (Yuva ve baş) parsiyelde çoğunlukla baş değiştirilir. Parsiyel protezler sıklıkla kırık sonrası uygulanmaktadır.


Baş kısmı kemik iliğine uzanan bir sapla tespit edilirken yuva kısmına metal kaplama üzerine seramik veya polietilen bir yüzey eklenmesi ile baş ile beraber 4 parçadan oluşabilir.


Kalça Protezi Nedir ? / Kalça Artroplastisi Nedir?


Protez ameliyatlarında yapıştırıcı kullanıldıysa ya da hastanın kemik stoğu yeterli, kemikte osteoporoz yoksa derhal ağırlık verilerek koltuk değneği yardımıyla yük verilebilir. Sementsiz dediğimiz protezlerde yani yapıştırıcı koymadığımız durumlarda bir süre hekim kontrolünde bastırmamak gerekebilir.


Protez cerrahisi doğru zamanda ve doğru hastaya yapıldığında oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Özellikle iyileşme tamamlandığında belli kısıtlamalar dışında normal yaşama dönmek mümkün olmaktadır.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page