top of page
  • Tolgay Şatana

Okçuluk, Omurga Sorunlarına Çözüm Olabilir mi?

Okçuluk ve Omurga Sorunları: Modern yaşamda bilgisayar kullanımı, araç sürmek, hatta akıllı telefonunuzda yazışmak, boyun ve omuz duruşunu olumsuz etkilemekten öte, duruş bozukluklarının önemli bir nedeni haline geldi.

Ofis çalışanlarında omuzlarını öne getiren ve başları ekrana yakın tutmak için yaptıkları istemsiz hareketlerin sonucu omuz sıkışma sorunları da sıklıkla görülmektedir.


Duruş bozukluğunun yarattığı dizilim bozukluğu kalıcı hale geldiğinde ağır cerrahi tedaviler gerekebilmektedir. Dizilimin düzeltilmesinde omuzun arkaya doğru hareketini sağlayan kasların güçlendirilmesi anahtar rol oynar.


Bu kaslar boynumuzu dik tutmayı sağlamakta ve kürek kemiği yoluyla omuzu arkaya çekmektedir. Güçlendirilmesinin zorluğu, bu kasları çalıştırmak için yapılacak hareketlerin doğru açılarda yapılmaması durumunda daha güçlü omuz ve göğüs kaslarının çalıştırılması sonucu yine hareketsiz kalmasıdır.


Söz gelimi sırt bölgesinde çekilmeye çalışılan yaylı cihazlar ya da geriye doğru kanat çırpma hareketi, eklem sınırlarını zorladığından ağrılı olabilir ve pratiği zordur.


Oysa kadim okçuluk sporunda kullanılan “yay” düzenli çekildiğinde karşıt kasların dengelemesi yoluyla kürek kemiğimizi ve omuzun geriye hareketi kolaylıkla sağlanır.


Okçuluk ve Omurga Sorunları: Okçuluk ana hatlarıyla üç temel hareketle yapılır.


Hazırlık: Tutuş ve germe. Okçu sol eliyle yayı kavrayarak sağ eliyle oku geriye doğru çekerken göğüs kasları ile başlayan yüklenme, omuz kasları ve omuzun geriye çekilmesi ile sırt kaslarına taşınır. Yay son aşamaya kadar gerilir, sol kol yere paralel, sağ kol dirsekten bükülü, omuz tam geriye gidecek şekilde olana kadar ip çekilir.


Dengeleme=Nişan: Gergide bekleme. Yay tam gerildiğinde sadece sırt ve onu dengeleyen omuz kasları ve göğüs kasları birlikte çalışırlar. Bu faz izometrik faz dediğimiz (kasın uzama yapmadan kasılı halde olması) en sağlıklı ve yaralanma riskinin en az olduğu egzersiz anıdır.


Atış: Okun hedefe yönlenmesi sırasında yaydaki yüklenme boşaltılırken omuz ve kürek kemiği son sınırına kadar geriye hareket eder. Bu hareket adeta bir kamçı gibi omuzun geriye gitmesi ve derhal omuz kaslarını karşılık vererek omzu öne çekmesini izleyen son derece uyumlu bir geçiş-dengeleme anıdır. Omuz kaslarını sırt kasları ile beraber çalıştırır.


Okçuluğun hedefe odaklanarak insan zihnini dinlendirmesi, istemli hareketlerin dışında istemsiz bir kasılma alışkanlığı sağlaması ile günlük hayat ve iş hayatında olumsuz koşullara karşı güçlü ve refleks şeklinde tepki veren kasların gelişmesini sağlar. Günlük yaşamda bir okçu fark etmeden yaralanma riskini okçu kaslarıyla engelleyebilir, özel duruşuyla dikkat çekebilir.


Çocuk gelişiminde özellikle duruş bozukluğu eğilimi saptananlarda çok değerli bir egzersiz yöntemidir. Kamburluk, boyun düzleşmesi ve omuz sıkışması hastalıklardan korunmak için okçuluk sporuna önem verilmelidir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page