top of page
  • Tolgay Şatana

Sırt Fıtığı Ameliyatı


Sırt Fıtığı Ameliyatı hakkında detaylardan önce dayanılması zor sırt ağrısına sebep olan Sırt Fıtığı ve belirtileri hakkında kısaca bilgi verelim.

Sırt Fıtığı Nedir?


Sırt bölgesinde omurlar arasında kalan disk dediğimiz yastıkçıkların çeperinin yırtılarak dışarı fıtıklaşması ve sinirlere baskı yapmasıdır.


Sırt Fıtığı Belirtileri Nelerdir?


Bel ve boyun fıtığından farklı olarak göğüs ve üst karın bölgesi ağrı yaptığından mide ülseri-kalp krizi gibi organ sorunlarıyla karışan, sırt ağrısını maskeleyen, çoğunlukla başka branşlarda tetkik edilen bulgular verir. Mide yanması, göğüs ağrısı için başka sebep bulunamazsa sırt fıtığı düşünülmelidir.


Sırt Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?


Fizik muayene sırasında ilgili seviye sinir his kaybı ile MRI görüntüleme ve EMG çok faydalıdır. Özelikle kardiyoloji ve gastroenterolojiye gidip ağrı sebebi bulunamamış hastalarda doktor muayenesinde hikaye çok önemlidir. Muayene sırasında ilgili segment seviyesinde fıtık araştırılır. Myelopati dediğimiz bacaklarda reflekslerde aşırılık ve spastisite dediğimiz dengesiz kas kasılmaları ilerlemiş sırt fıtığı bulgularıdır. Bu durumda ağrı bacaklara yayılabilir; denge kusurları, yürüme bozukluğu görülebilir.


Sırt Fıtığı Tedavi Süreci Nasıldır?


Günlük hayatı etkileyen ağrı ve fonksiyon kaybı durumunda kapalı endoskopik transforaminal diskektomi uygulanır. Açık cerrahi riskler taşıyabilir. Sırt fıtığı teşhis edilen hastalarda ilaç tedavisi - fizyoterapi başlanmalıdır. Tedaviye direnç durumlarında cerrahi tedaviler planlanabilir.


Minimal invaziv cerrahi yöntemlerden disk içi lazer - radyo frekans tedaviler kapalı fıtıklarda (contained disc) faydalıdır. Fragmanların dışarıya çıkması durumunda endoskopik cerrahi tercih edilmelidir.


Sırt Fıtığı Ameliyatı Hangi Aşamada Gereklidir?


Ağrı günlük hayatı etkiliyor ve istirahat gerektiriyorsa planlanır. Myelopati gibi ağır sinir hasarında cerrahi derhal planlanmalıdır. Gecikmesi durumunda cerrahi tedavi sadece ağrıyı ortadan kaldırır. İyileşme süreci uzayabilir.


Sırt Fıtığı Ameliyatı Seçenekleri Nelerdir - Nasıl Yapılır - Ne Kadar Sürer?


Disk içi lazer, radyofreknans, minimal invaziv cerrahilerden endoskopik transforaminal diskektomi, açık ameliyatlar yapılabilir. Açık ameliyat, mikroskopik diskektomi giderek azalırken endoskopik transforaminal cerrahi, güvenli ve tercih edilen bir cerrahi yöntemdir.


Sırt Fıtığı Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Endoskopik cerrahi sonrası hasta aynı gün 2 saat sonra ayağa kaldırılır ve ertesi gün taburcu edilir. Açık ameliyatlarda dekompresyon için kemik çıkartılması vida tespitini gerektirebilir. Bu durumda yatak istirahati ve işe dönüş süresi uzayabilir.


Ameliyattan Sonra Tekrar Nüks Eder mi?


Sırt fıtığı nadiren nüks eder.


Sırt Fıtığı Ameliyatı Ücreti Ne Kadardır?


Hastanın bütçesine göre seçilen hastane ve paketlere göre değişim göstermektedir.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page